První velkou událostí kolem Času Robinsonů byl křest stejnojmenné knihy, který se uskutečnil na začátku června v Americkém centru v Praze.

Setkání noblesně zahájila Sherry Keneson-Hall, kulturní atašé a představila zakladatelky Času Robinsonů – Janu Smetánkovou a Pavlínu O´Toole, která je zároveň autorkou románu a k publiku promlouvala prostřednictvím Skypu až ze vzdáleného Kansas City.

Kristýna Čepková, redaktorka webových stránek Času Robinsonů, stručně představila autorku i její literární prvotinu, na níž se spolu s Janou Smetánkovou podílela jako editorka. Následovalo vystoupení Daniela Bambase, herce pražského Divadla na Vinohradech. Daniel přečetl ukázku z druhé části románu, která vypráví příběh mladé matky čtyř dětí utíkající před násilným manželem a vydávající se tak na dobrodružnou cestu za svobodou…

Jana Smetánková přítomné seznámila s plány a počínající nadační činností Času Robinsonů a stručně nastolila hlavní téma, které veškeré „robinsonní“ aktivity spojuje – téma domácího násilí, které je ovšem nahlíženo „po dobrém“, tedy s otevřenou myslí, seriózně, ale s nadhledem, pojmenováváno na rovinu, ale bez citového vydírání.

Z odborného hlediska o problému pohovořila psycholožka Jindřiška Krpálková a ředitel agentury STEM/MARK Tomáš Říha s kolegyní Lucií Žáčkovou, kteří představili výsledky průzkumu veřejného mínění o dané problematice. Výsledky byly místy překvapivé, někdy v positivním, někdy spíše negativním smyslu slova. (Přímý odkaz na podrobnější informace naleznete na hlavní stránce.)

Prostřednictvím jeho redaktorky došlo také na představení interaktivního portálu www.casrobinsonu.cz zaměřeného na prevenci, podporu a pomoc obětem domácího násilí, oboustrannou komunikaci, ale také bourání stereotypů a seznámení veřejnosti s méně známými fakty z této oblasti.

Velmi milými a důležitými hosty křtu knihy byli soukromí donátoři Času Robinsonů – František Dostálek a Tomáš Frkal, tedy lidé, kteří zcela nezištně a velkoryse podpořili dobrou věc, a sice start „Robinsonů“, za což jim patří velký obdiv a dík.

Celý podvečer se nesl v přátelském, uvolněném, ale podstatnými informacemi nabitém duchu. Atmosféru, která v salonku Amerického centra panovala publikum odměnilo přívětivými úsměvy, spontánními reakcemi a na závěr i potleskem. Během neformálního setkání po skončení oficiálního programu měli hosté možnost setkat se u kávy s týmem Času Robinsonů, ptát se jich na detaily a seznamovat se s jejich budoucí činností.

Fotografie ze křtu, které pořídila Jana Sehnálková z Amerického centra, naleznete ZDE.